مجله

صنعت چرم همدان وضعیت قابل توجهی ندارد

رئیس دانشگاه صنعتی همدان گفت: ۲۴ شهرک و ناحیه صنعتی در استان همدان فعال است.

به گزارش مجله چرم همدان به نقل از مهر، محمود نیلی در کنگره ملی مهندسی معدن؛ همدان را شاهراه ورودی غرب کشور عنوان کرد و گفت: همدان در مسیر ارتباطی بازار تهران، کرج، قزوین، ساوه و جاده ترانزیتی اروپا قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه شهرک‌های صنعتی در مسیر‌های همدان به دلیل شرایط مناسب و مساعد توپوگرافی بیشترین تمرکز را از لحاظ اشتغال و صنعت دارند، افزود: جاده همدان – کرمانشاه و همدان – ملایر دارای تمرکز صنعتی هستند.

نیلی از شهر ملایر و بهار به ترتیب به عنوان دومین و سومین شهر مرکزصنعتی در استان همدان نام برد و گفت: ۱۴ شرکت صنعتی و ۱۰ نواحی صنعتی در استان همدان فعال است.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با تأکید بر اینکه شهرک‌ها و واحد‌های صنعتی بیشتر بر روی یک صنعت تمرکز دارند، گفت: زمانی همدان در صنعت چرم در سطح کشور و خاورمیانه معروف بود، اما اکنون وضعیت قابل توجهی ندارد.

نیلی گفت: صنایع غیرفلزی با ۳۵۹ واحد بالاترین سهم صنعت را در استان همدان به خود اختصاص داده اند.

وی یکی از چالش‌ها در استان همدان را وضعیت معادن دانست و خواستار تدوین برنامه ۲۰ ساله برای توسعه معادن شد و گفت: در این برنامه باید هدف اصلی حفظ محیط زیست و ارتقاء فناوری معادن باشد.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان بااشاره به اینکه استان همدان با ۲۷۱ معدن رتبه هشتم ذخایر معدنی کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: ۰.۸ درصد ذخایر معدنی کشور مربوط به استان همدان است و ۲ هزار و ۳۷۰ نفر در معادن استان همدان اشتغال دارند.

نیلی با اشاره به رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه صنعتی همدان عنوان کرد: کمترین تعداد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه با توجه به نو بودن رشته؛ مهندسی معدن است.

وی با بیان اینکه مدیران دولتی و رئیس صنعت، معدن و تجارت استان همدان باید به فارغ‌التحصیلان معدن توجه کنند، گفت: دانشگاه و صنعت از هم جدا نیستند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *